Przejdź do treści

Blog “Zakasane rękawy”

Czy rozmawiam z Panem "Paweł Bulwan"?

“- Halo? (...) Tak, to ja.
- (...)
- Dziękuję, nie jestem zainteresowany.
- (...)
- Ale naprawdę nie mam teraz czasu, do widzenia.“

Nie ma chyba dnia, w którym nie słyszę gdzieś rozmowy telefonicznej tego typu. Czasami towarzyszy jej jeszcze kilka opiniujących zdań na temat firmy stosującej tego typu marketing. To już raczej po odłożeniu słuchawki.

Czy powinniśmy czuć się źle ignorując połączenie przychodzące z nieznanego numeru? Podzielę się dziś swoimi przemyśleniami w tym temacie.

Czy odbieranie telefonu jest obowiązkiem?

Telefony, podobnie jak e-maile, potrafią nas wybić ze stanu skupienia i przerwać naszą pracę. Rozumie to Donald Knuth, profesor Stanforda i autor m.in. słynnej książki The Art of Computer Programming który od 1990 roku nie używa nawet poczty email (Knuth 2017). Na swojej stronie pisze:

Email is a wonderful thing for people whose role in life is to be on top of things. But not for me; my role is to be on the bottom of things. What I do takes long hours of studying and uninterruptible concentration. I try to learn certain areas of computer science exhaustively; then I try to digest that knowledge into a form that is accessible to people who don't have time for such study. (...)

Muszę przyznać, że tego typu rozumowanie bardzo dobrze do mnie trafia. Dodam więc jeszcze fragment z Deep Work (Newport 2016), który doskonale uzupełnia powyższe rozważania.

To learn hard things quickly, you must focus intensely without distraction. To learn, in other words, is an act of deep work.
If you’re comfortable going deep, you’ll be comfortable mastering the increasingly complex systems and skills needed to thrive in our economy.
If you instead remain one of the many for whom depth is uncomfortable and distraction ubiquitous, you shouldn’t expect these systems and skills to come easily to you. (...)

Biorąc pod uwagę sam ten kontekst wybijania nas przez telefony z koncentracji, osobiście mam bardzo mocne poczucie, że odbieranie nadchodzących połączeń lub wiadomości od nieznanych mi osób i firm nie jest moim obowiązkiem. Tym samym daję sobie pozwolenie na ignorowanie ich, kiedy wiem, że by mi przeszkadzały. Czyli zawsze ;)

Jak dowiedzieć się kto dzwoni?

Jak często w takich przypadkach, z pomocą przychodzi odpowiednia aplikacja. W przypadku spamu telefonicznego mój problem skutecznie rozwiązał Truecaller.

Aplikacja spełnia swoje zadanie. Rozpoznaje dzwoniący numer prawie zawsze i dość szybko, wydaje mi się że zwykle przy pierwszym sygnale.

Skąd aplikacja wie kto kryje się za numerem? Tu kryje się jednocześnie jej największa dla wielu wada. Firma dość agresywnie zbiera wszelkie informacje o numerach telefonów i jak sama się chwali ma ich już ponad 3 miliardy (Truecaller 2017). U dużej części osób wrażliwych na punkcie prywatności budzi to spore obawy o to, że ich książki adresowe są eksportowane na serwery (Zaufana Trzecia Strona 2017). Jednocześnie firma jasno daje do zrozumienia, że aplikacje na Androida oraz iPhone tego nie robią (Truecaller 2017). Można więc przypuszczać że dane pochodzą głównie od osób wyszukujących numery na stronie internetowej i logujących się tam swoim kontem Facebook lub Google+.

Etyczność takich działań może budzić zastrzeżenia. Serwis gromadzi nie tylko informacje o użytkownikach którzy zaakceptowali zapisy umowy licencyjnej, ale także o miliardach ludzi którzy nigdy takiej zgody nie wyrażali. Trudno mi się jednoznacznie opowiedzieć po którejś ze stron, bo rozumiem że stworzenie tego typu skutecznej aplikacji wymaga zgromadzenia solidnej bazy danych osobowych i nie da się tego celu osiągnąć inaczej. Jednocześnie trudno nie uznać głosów osób oburzonych tym, że ich dane znalazły się w bazie.

Ja mimo opisanych dylematów korzystam z usług firmy i mam do niej na tyle zaufania, żeby uruchamiać aplikację na swoim telefonie. A Ty, odbierasz telefony od nieznajomych? ;)

Lista odniesień

  1. Truecaller, (2017). Oficjalna strona aplikacji Truecaller. [online] Available at: https://www.truecaller.com/ [Accessed 25 Sep. 2017].
  2. Zaufana Trzecia Strona, (2017). Jak ustalić nazwisko posiadacza numeru telefonu – Twoje pewnie też. [online] Available at: https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/jak-ustalic-nazwisko-posiadacza-numeru-telefonu-twoje-pewnie-tez/ [Accessed 25 Sep. 2017].
  3. Truecaller, (2017). FAQ: Is my phonebook shared to other users?. [online] Available at: https://support.truecaller.com/hc/en-us/articles/212638205-Is-my-phonebook-shared-to-other-users- [Accessed 25 Sep. 2017].
  4. Donald Knuth, (2017). Donald Knuth, FAQ, When did you stop using email?. [online] Available at: http://www-cs-faculty.stanford.edu/~knuth/email.html [Accessed 13 Sep. 2017].
  5. Newport, C. (2016). Deep Work. 1st ed. London: Piatkus.

Komentarze