Przejdź do treści

Blog “Zakasane rękawy”

Dlaczego warto poznać przysłowia ucząc się języka?

Przysłowia są wdzięcznym materiałem podczas nauki języka. Można je zwykle dość łatwo zapamiętać. Czasem się rymują ("An apple a day keeps the doctor away"), czasem bywają obrazowe ("The squeaky wheel gets the grease"). Poza tym są często powtarzane, więc łatwo się z nimi osłuchać i je sobie utrwalić.

W ostatnim czasie wróciłem do systematycznej nauki angielskiego przy pomocy narzędzi ułatwiających zapamiętywanie (a w zasadzie powtarzanie materiału) takich jak SuperMemo i Anki. Dzisiaj więc, skoro jestem w temacie, chcę krótko opisać jak można wykorzystać te narzędzia, żeby szybko przyswoić sobie zestaw przysłów w języku obcym. Swojego czasu przed maturą wkułem bazę 200+ przysłów i myślę że to była dobra inwestycja czasu (jak prawie każda w naukę angielskiego) ;)

Myślę, że ucząc się języka warto poświęcić trochę czasu żeby opanować przysłowia. Nawet jeśli przysłowiowe mądrości nie zawsze do siebie przekonują, to jednak już z definicji przysłowia są zdaniami które są powszechnie znane i często powtarzane. Chcąc rozumieć język tak, jak jego inni użytkownicy, powinniśmy je poznać.

Przysłowia bywają też na różne sposoby parafrazowane, jak np. "Fortune favours the boss" w nagłówku prasowym (The Economist 2018), albo mieszane dla urozmaicenia ("it's boring as watching grass dry"). Bez znajomości oryginałów może być niełatwo znaleźć sens w takich zabawach językowych ;)

Ile nowych zwrotów jesteśmy w stanie opanować w miesiąc?

Tempo przyswajania możemy dobrać sobie sami zależnie od potrzeb (zbliżający się egzamin z angielskiego?) i ambicji. Matematyka jest prosta, ale żeby zobaczyć konkretne wartości, policzmy:

 • 5 nowych zwrotów dziennie = 150 zwrotów w miesiąc
 • 10 nowych zwrotów dziennie = 300 zwrotów w miesiąc
 • 15 nowych zwrotów dziennie = 450 zwrotów w miesiąc

Jest też haczyk: jeśli chcemy zapamiętać trwale, to każdy zwrot będziemy musieli powtórzyć w kilku różnych interwałach. Jeśli zaszalejemy i pierwszego dnia nauczymy się 100 słówek, to musimy je jeszcze potem wszystkie powtórzyć, po raz pierwszy najlepiej gdzieś pomiędzy dniem piątym i ósmym (Wozniak 1990).

Jeśli nie pali nam się grunt pod nogami (tzn. nie mamy matury z angielskiego za 2 dni), to zgadzam się z dość powszechną opinią, że zdrowo jest rozłożyć naukę w czasie i nie przekraczać 20 nowych słówek bądź zwrotów dziennie, a optimum to 10-15 (Lingq 2018) (Jonas 2018).

Mi 200 popularnych przysłów wydaje się już całkiem sporą i może wystarczającą bazą wiedzy o ludowych mądrościach ;) Osobiście więc bez żadnych wyrzutów odpuszczam niszowe powiedzenia pokroju "deszcz na świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja".

Jak szybko nauczyć się przysłów?

Sam najchętniej uczę się wykorzystując "fiszki", które preferuję w formie programu komputerowego. Program zadaje pytanie, my zmuszamy się do znalezienia w pamięci odpowiedzi i utrwalenia wiedzy.

Ta forma nigdy nie sprawdzała mi się przy nauce gramatyki, ale tutaj pasuje doskonale. Działa w dwie strony, np:

 • W pytaniu widzimy angielskie przysłowie i szukamy w głowie skojarzenia i odpowiedniej metafory którą reprezentuje,
 • Jako pytanie widzimy polskie przysłowie i szukamy najbliższego znaczeniem angielskiego odpowiednika (który często istnieje).

Z eksperymentów wiemy, że nawet ucząc się bezsensownych informacji takich jak nic nieznaczące zlepki liter, możemy je zapamiętać poprzez regularne powtarzanie (klasycznym modelem jest krzywa Ebbinghausa (Wikipedia 2018)).

Zastosowanie tego modelu do bardziej użytecznych informacji daje dobre efekty, co wykorzystują aplikacje takie jak Anki i SuperMemo planując za nas terminy kolejnych powtórek i pozwalając nam się skupić na efektywnej nauce.

Jak się uczyć przysłów? Opcja A - gotowy kurs

Najwygodniejszą opcją wydaje się skorzystanie z gotowca. Możemy zarejestrować się na stronie supermemo.net, zapisać na kurs Proverbs and Quotations i od razu rozpocząć naukę.

Plusy i minusy:

 • gotowa baza wiedzy,
 • fiszki zawierają nagranie audio (lektor amerykański),
 • fiszki zwięzłe, ale przez to też ubogie w kontekst: podczas nauki każdej strony dobrze szukać i doczytywać żeby zrozumieć pochodzenie frazy (Biblia? XIX-wieczny pisarz? mądrość ludowa?),
 • obecnie kurs dostępny tylko na starych platformach SuperMemo takich jak supermemo.net (kurs nie został przeniesiony na nowe supermemo.com).

Jak się uczyć przysłów? Opcja B - własny kurs

Tworzenie własnego kursu przysłów kiedy nie mamy wiedzy wydaje się absurdem, ale w praktyce to całkiem fajna forma nauki. Fiszki służą tak naprawdę powtarzaniu i utrwalaniu wiedzy, natomiast ich tworzenie może być częścią nauki, rodzajem notatek które tworzymy ucząc się.

Plusy i minusy:

 • tworząc kurs uczymy się w dość przyjemny sposób i z zaangażowaniem,
 • uczymy się dokładnie tego co nas interesuje i gdzie mamy luki w wiedzy,
 • wymaga więcej pracy i wygodnego stanowiska do tworzenia fiszek (raczej laptop niż telefon),
 • brak nagrań z wymową native speakera.

TL/DR

Nauka przysłów może być przyjemna i naprawdę szybka jeśli poświęcimy chwilę na zorganizowanie sobie nauki i przemyślenie systemu w jaki powtarzamy wiedzę. W ciągu miesiąca bez dużego wysiłku możemy poznać setki przysłów i korzystać z tej wiedzy przez lata (jeśli nie zaprzestaniemy powtórek od czasu do czasu).

Może próbowałeś lub próbowałaś nauki przez SuperMemo lub Anki? Jakie masz zdanie na temat ich skuteczności?

Lista odniesień

 1. The Economist, (2018). Fortune favours the boss. [online] Available at: https://www.economist.com/news/business/21591207-big-controversial-golden-goodbyes-bosses-are-probably-here-stay-fortune-favours-boss [Accessed 2 Feb. 2018].
 2. Lingq, (2018). What is the average number of words you can learn a day?. [online] Available at: https://www.lingq.com/forum/open-forum-in-english/what-is-the-average-number-of-words-you-can-learn-a-day/ [Accessed 2 Feb. 2018].
 3. Jonas, (2018). How many words can I learn on one day?. [online] Available at: http://www.howwedu.com/blog/2014/10/27/how-many-words-can-i-learn-on-one-day [Accessed 2 Feb. 2018].
 4. Wikipedia, (2018). Krzywa zapominania. [online] Available at: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_zapominania [Accessed 13 Jan. 2018].
 5. Piotr Wozniak, (1990). Further improvement of SuperMemo: introduction of the matrix of optimal factors. [online] Available at: https://www.supermemo.com/english/ol/sm5.htm [Accessed 17 Sep. 1990].

Komentarze