Polskie podcasty o programowaniu
Polska scena podcastowa ma się dobrze i myślę, że będzie miała coraz lepiej. Dziś szczególną uwagą chcę obdarzyć podcasty o programowaniu, a w szczególności zwrócić uwagę na jeden, który właśnie się pojawił ;)
Jako słuchacz najbardziej doceniam tę formę audycji w trakcie dojazdu do pracy albo przejażdżki rowerowej. Sprawdzają się też podczas długiej jazdy pociągiem.
Na swojej liście audycji mam oczywiście podcasty o programowaniu i szczególnie te prowadzone w języku polskim wydają się często bliskie codziennej pracy i doświadczeniom. Warto wiedzieć jakie mamy opcje. U mnie przez ostatnie lata przewinęło się ich już kilka (w kolejności alfabetycznej):
- Dev:Cast jest nagrywany drużynowo, odcinki trwają nie więcej niż 30 minut (w sama raz np. na dojazd do biura) i powstaje z godną podziwu regularnością.
- DevTalk Maćka Aniserowicza, to w mojej głowie prekursor polskich podcastów IT. Czy był pierwszy nie wiem, ale wciąż jest nagrywany - dużo ciekawych gości i tematów.
- Open Sourced Jakuba Cywki to niejako "blog w formie audio". Odcinków jest już naprawdę sporo więc każdy ma szansę znaleźć temat dla siebie :)
- Ostra Piła gdzie Paweł Łukasik i Jarek Stadnicki rozmawiają o IT. Słuchając można zestawić swoje doświadczenia z tym, co dzieje się w innych firmach, nawet na drugim krańcu Polski. Można też współtworzyć podcast przez dorzucenie swoich trzech groszy na Trello (link na oficjalnej stronie podcastu) przez nagraniem, co fajnie się sprawdza.
- Porozmawiajmy o IT Krzysztofa Kempińskiego porusza dużo ciekawych tematów dookoła tego co robimy w branży IT, a multum zapraszanych gości daje na pewno szeroką perspektywę.
- Startup My Way Bogusza Pękalskiego - z perspektywy czasu widać już, że faktycznie nie jest to podcast o tworzeniu oprogramowania, często jednak zahacza o temat nowych technologii. Przez podcast przewinęło się już wiele ciekawych gości.
Kojarzę też co najmniej dwa, które po pierwszych 2-3 odcinkach wstrzymały działanie. W katalogu "Polskie Podcasty" jest kilka innych audycji w kategorii Technologia, jednak żadna z nich nie jest bezpośrednio skupiona na programowaniu, a najczęściej dotyczy nowinek ze świata technologii.
Jak widać jako programiści i programistki mamy już kilka fajnych opcji. Myślę jednak, że wciąż jest tu pole żeby dorzucić coś od siebie ;)
Nowy podcast: "Programowanie na śniadanie"
Aktualizacja, 14.07.2019 r.: mój podcast został zarzucony i z perspektywy czasu widzę, że raczej nie wróci na listę moich priorytetów. Tekst niżej ma więc już jedynie wartość archiwalną, a ja zachęcam do sprawdzenia pozycji wypisanych powyżej :)
Dziś do tej puli dorzucam swoje trzy grosze, a konkretnie trzy odcinki nowego podcastu dedykowanego programistom i programistkom. Nazwałem go Programowanie na śniadanie, aby słowo kluczowe programowanie znalazło się w tytule ;) Z tej pragmatycznej decyzji jestem dumny. Z odcinków miejscami mniej, ale trzeba czasami pójść na kompromis i wypuścić coś co ma błędy, ale pozwala ruszyć z miejsca.
Doświadczeni podcasterzy słusznie zwrócili uwagę, że mówienie do siebie (nawet w obecności mikrofonu) nie każdemu przychodzi łatwo. Robię chyba wszystkie błędy początkującego, włączając w to czytanie z kartki, okazjonalne "mmm", i drobne potknięcia merytoryczne (które przy dobrej woli można uznać za skróty myślowe). Tak czy inaczej, od czegoś trzeba zacząć i pracuję nad tym żeby poprawiać błędy ;)
Zapraszam do słuchania i subskrypcji i dziękuję, że tu wpadłeś lub wpadłaś! Jeśli posłuchasz, zostaw też konieczne feedback! Odcinki na początek:
- PNŚ 0: "Programowanie na śniadanie" - o pomyśle na podcast
- PNŚ 1: "Hit Refresh". Jak naprawić korporację? - wg CEO Microsoftu - recenzja książki wydanej jesienią ubiegłego roku
- PNŚ 2: Jak poprawić bezpieczeństwo strony jednym meta-tagiem - Content-Security-Policy - odcinek techniczny, dla web-developerów
- Zobacz listę wszystkich odcinków...
A może znacie jeszcze inne polskie pozycje warte polecenia?