Przejdź do treści

Blog “Zakasane rękawy”

mBank: zmiana papierowych potwierdzeń transakcji TFI na elektroniczne

Data publikacji:

Stop makulaturze!

Jeśli podobnie jak ja posiadasz konto w mBanku i korzystasz z usługi Supermarket Funduszy Inwestycyjnych do odkładania oszczędności, to pewnie równie chętnie pozbędziesz się papierowych potwierdzeń wysyłanych pocztą po każdej operacji.

W tej krótkiej notce przedstawię sposoby jakimi udało mi się ograniczyć nieco ilość przychodzącej korespondencji. Czemu rezygnować z papierowych potwierdzeń na rzecz elektronicznych? Myślę że można znaleźć kilka dobrych powodów:

 • Prywatność. Jeśli np. wynajmujemy mieszkanie i czasami zmieniamy lokal, potwierdzenia z wyciągiem z kont funduszy nadal mogą przychodzić na stary adres, do przypadkowych osób,
 • Ekologia - mniej papieru do wysłania i zbędnej poczty do dostarczenia,
 • Niepotrzebne koszty dla TFI,
 • Gromadzenie się w domu sterty papierów.

Jak zamienić potwierdzenia na elektroniczne?

Niestety od lat nie nie ma możliwości złożenia takiej dyspozycji po stronie banku, który jest tutaj jedynie pośrednikiem w transakcjach. Pozostaje próbować w samych towarzystwach. I tak:

Investors TFI

Ten fundusz sam wyszedł z inicjatywą, przesyłając mi wraz z potwierdzeniem transakcji formularz zgody na zmianę papierowych potwierdzeń na mailowe. Odesłana zgoda (w załączonej kopercie) sprawiła że kolejne potwierdzenia przychodzą już mailem - działa!

PKO TFI

Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie PKO TFI. Ponieważ nie mamy hasła, ale mamy już wykupione jednostki, musimy poprosić o PIN żeby uzyskać dostęp. To na szczęście jest bardzo proste i trwa 2 minuty. Należy:

 • zadzwonić na numer infolinii widoczny przy formularzu logowania (po stronie banku wszystko robi automat, bez czekania w kolejce),
 • wybrać w automacie opcję "zamów PIN",
 • wpisać 8-cyfrowy numer uczestnika (jest wydrukowany na papierowym potwierdzeniu),
 • wpisać PESEL.

PIN z dostępem do serwisu transakcyjnego zostanie wysłany pocztą na adres korespondencyjny widoczny na potwierdzeniu (otrzymany z mBanku). W procesie nie było możliwości zmiany tego adresu.

Ja jeszcze czekam na kopertę, ale regulamin (PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych 2017) i inne treści na stronie (PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych 2017) wskazują, że zmiana sposobu dostarczania powiadomień na elektroniczne jest możliwa.

Union Investment

Jeśli mamy już wykupione jednostki w tym towarzystwie, nie możemy skorzystać z formularza rejestracji (co mówi sam formularz). Rozmowa z konsultantem pokazała, że obecnie są dwie ścieżki umożliwiające rejestrację w systemie transakcyjnym:

 • jeśli mamy kamerę internetową, możemy skorzystać z Wirtualnego Oddziału Union Investment. Tam pracownik pomoże nam przygotować umowę rejestracji. Nie jestem pewien co dalej bo nie poszedłem tą ścieżką, więc być może będzie również potrzebne jej fizyczne podpisanie i dostarczenie.
 • obecnie jest jeden Punkt Obsługi Klienta (w Warszawie) gdzie można wybrać się osobiście i wykonać rejestrację.
 • po rejestracji w systemie transakcyjnym jest możliwość zmiany potwierdzeń na elektroniczne (Serwis Union Investment 2017).

Ipopema

Teoretycznie możemy się zarejestrować w systemie transakcyjnym, gdzie być może znajduje się opcja rezygnacji z papierowych potwierdzeń.

Po wypełnieniu części formularza jednak zrezygnowałem. Przejście przez niego wymaga odhaczenia i zaakceptowania kolosalnej liczby regulaminów, oświadczeń, których nie mam czasu czytać (choć pewnie to te same co podczas kupna jednostek przez mBank).

System wygląda też na archaiczny i miałem wątpliwości czy w ogóle działa, w związku z czym nie miałem szczególnie ochoty wpłacać dodatkowych pieniędzy, co jest jednym z obowiązkowych punktów rejestracji.

Podsumowanie

Nie każde towarzystwo umożliwia łatwą zamianę papierowych potwierdzeń na elektroniczne. Mimo to jeśli mamy jakieś cykliczne transakcje (np. odkładamy co miesiąc określoną kwotę), to warto spróbować, bo może firma zarządzająca funduszem na który odkładamy zainwestowała już w system informatyczny na miarę dzisiejszych czasów ;-)

Lista odniesień

 1. PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, (2017). Zasady 'Usługi email'. [online] Available at: https://www.pkotfi.pl/media_files/44e4999d-3a48-49da-9749-b5ecddca3ff2.pdf [Accessed 13 Oct. 2017].
 2. PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, (2017). Bezpieczne logowanie. [online] Available at: http://www.pkotfi.pl/bezpieczne-logowanie/ [Accessed 13 Oct. 2017].
 3. Serwis Union Investment, (2017). Bądźmy ekologiczni!. [online] Available at: http://www.transakcje.union-investment.pl/mt-ui-demo/~/ui/pl/pliki/Badzmy_ekologiczni.pdf [Accessed 13 Oct. 2017].

Komentarze