Przejdź do treści

Blog “Zakasane rękawy”

Podcast

Audycje » Programowanie na śniadanie » Odcinek #0 » Skrypt

PNŚ #0. Programowanie na śniadanie

Otrzymaj powiadomienie o nowych odcinkach

To jest podcast "Programowanie na śniadanie". Słuchasz odcinka numer "0".

intro

Cześć, z tej strony Paweł. Strasznie się cieszę, że postanowiłeś lub postanowiłaś sprawdzić ten podcast i w tym odcinku w skrócie pokaże Ci czego się spodziewać.

Jestem programistą i ten podcast jest także dla programistów. Postanowiłem stworzyć te treści w formie audio, bo zauważyłem że wielu z nas znacznie łatwiej znaleźć czas na słuchanie podcastów niż czytanie w skupieniu.

Dla mnie idealną porą na słuchanie podcastów jest czas porannego dojazdu do pracy i nie zdziwiłoby mnie, gdybyś również stojąc w porannych korkach albo jadąc pociągiem chciał lub chciała wykorzystać ten czas na posłuchanie o czymś ciekawym i może związanym z pracą.

Ten podcast będzie swojego rodzaju blogiem programistycznym, tylko że w formie audio. Ta forma daje Ci jako słuchaczowi gwarancję, że treści nie będą zawierały kodu źródłowego. Pozostaniemy więc na trochę wyższym poziomie abstrakcji. Ale żeby nie podryfować z tą abstrakcją za wysoko, dodam od razu że podcast będzie dość pragmatyczny. Przede wszystkim celem nagrań jest dzielenie się pomysłami na to, jak każdego dnia możemy stawać się lepszymi inżynierami i rozwiązywać problemy sprawniej.

Na pewno w naszej pracy zdarzyło nam się nieraz znaleźć narzędzie albo sposób działania, który za jednym zamachem rozwiązał jakiś problem który nas drażnił od dłuższego czasu. Czasem nie trzeba wiele, żeby nielubiana rutynowa czynność stała się czymś przyjemnym, albo nawet zbędnym jeśli uda nam się ją zautomatyzować. Programowanie to też gra zespołowa i znajdując dobre wzorce rozwiązywania problemów możemy zmienić na lepsze pracę całego zespołu i poprawić w ten sposób całe nasze otoczenie.

Myślę też, że ciągła edukacja i poprawianie tego jak pracujemy jest najlepszym sposobem na zachowanie frajdy jaką może dawać programowanie. Powiedziałbym może nawet, że to niezły sposób na zachowanie zdrowia psychicznego w tej branży, w której jeśli przestajemy rozróżniać dobrą inżynierię od złej, to prawdopodobnie utkniemy w korporacji utrzymując jakieś koszmarnie napisane JavaScripty i na inne sposoby walcząc z wiatrakami.

No dobra, wspomniałem na początku, że wyobrażam sobie Ciebie jako programistę. Jeśli tak jest, to sam lub sama wiesz jak różnorodna jest ta branża i że światy np. .NET-a, Javy, front-endu to całkiem duże i różne ekosystemy i to co interesuje jednych z nas, niekoniecznie zainteresuje pozostałych. Dlatego przez chwilę opowiem o swoim doświadczeniu i o tym jakiego rodzaju tematy zechcę tu poruszać, żebyś mógł lub mogła ocenić, czy uznasz je za warte Twojego czasu.

W tej chwili określiłbym się głównie jako programista Full-Stack z dużym doświadczeniem w tworzeniu aplikacji na przeglądarki. Web jest platformą, z którą wielu z nas ma dziś trochę do czynienia, niezależnie od stosu technologicznego i myślę, że to powinno nam dać pewien wspólny język.
Poza tym od 6 lat programuję w ekosystemie Microsoftowym, a więc z użyciem Visual Studio, platformy .NET, Azure i pokrewnych technologii. Jeśli korzystasz z tych platform to na pewno mamy sporo zbliżonych doświadczeń, ale chciałbym Cię też zainteresować podcastem jeśli działasz w innym stosie technologicznym.

Chciałbym, żeby treści był interesujące zarówno dla osób z niewielkim doświadczeniem, np. takich które są w trakcie pierwszego roku swojej pracy zawodowej, jak i dla osób z większym, kilkuletnim doświadczeniem. Myślę, że da się to pogodzić, bo niezależnie od stażu w programowaniu nasz bieżący kontekst pracy wiąże się z projektem i zespołem z którym spędzamy najwięcej czasu. I wartością jaką tu widzę jest nie tylko mówienie o czymś nowym, ale też przypominanie o czymś co może znamy ze studiów albo co kiedyś robiliśmy ale już zapomnieliśmy, albo nie jesteśmy na bieżąco.

Generalnie myślę, że ogólną wartością podcastów jest to, że w krótkim czasie mogą w nas wyzwolić jakieś pomysły, dorzucić trochę entropii o poranku która sprawi, że zaczniemy kreatywnie myśleć albo znajdziemy rozwiązanie problemu nad którym tego dnia pracujemy.

To wszystko co chciałem powiedzieć na powitanie. Dzięki za Twoją obecność! Jeśli chcesz dowiedzieć się, co będzie dalej, zachęcam do subskrypcji. Do usłyszenia!

outro